6 . T he data bellow regards The Bag House, a store that sells bags. Budgeted sa
ID: 2545138 • Letter: 6
Question
6 . T he data bellow regards The Bag House, a store that sells bags.
Budgeted sales (credit) : for January, February, and March are $420,000, $310,000 and $280,000. Budgeted collections :
60% in month of sale, 30% in following month, and 10% uncollectable. Cost of goods sold :
50% of sales. Purchases of merchandize : 30% in month prior to sale, and 70% in month of sale. Payment for purchases :
80% in month of purchase and 20% in following month. Selling and administra tive costs :
$32,500 paid in cash monthly. Depreciation of office equipment: $21,500 monthly.
6 A. What is February’s net income (loss) before interest and taxes?
A. $68,500
B. $89,000
C. $75,500
D. $70,000
E. None of the above
Explanation / Answer
Answer = d) $ 70,000
February's net income (loss) before interest and taxes =
Sales = 310000
Less- Cost of goods sold = 155000 ( 310000 * 0.50 )
Contribution = 155000
Less- Bad debt expense = 31000 (310000 * 0.10)
Less- Selling and administrative expense = 32500
Less- Depreciation expense = 21500
Net Income (loss) before interst and taxes = $ 70,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.