13.Analysis of Receivables Method At the end of the current year, Accounts Recei
ID: 2544455 • Letter: 1
Question
13.Analysis of Receivables Method At the end of the current year, Accounts Receivable has a balance of $3,750,000, Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $22,750, and sales for the year total $48,400,000. Using the aging method, the balance of Allowance for Doubtful Accounts is estimated as $390,000. a. Determine the amount of the adjusting entry for uncollectible accounts. $ b. Determine the adjusted balances of Accounts Receivable, Allowance for Doubtful Accounts, and Bad Debt Expense. Accounts Receivable $ Allowance for Doubtful Accounts $ Bad Debt Expense $ c. Determine the net realizable value of accounts receivable. $
Explanation / Answer
a
Amount of adjusting entry=390000-22750=$367250
b
Accounts receivable=$3750000
Allowance for Doubtful accounts=$390000
Bad debts expense=$367250
c
Net realizable value=3750000-390000=$3360000
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.