Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Duracraft Corporation is nearing the end of its first year of operations. Duracr

ID: 2541868 • Letter: D

Question

Duracraft Corporation is nearing the end of its first year of operations. Duracraft made inventory purchases of $926,000 during the year, as follows:

January

1,500 units @

$120.00

$180,000

July

3,000

142.00

426,000

November

2,000

160.00

320,000

Totals

6,500

$926,000

Sales for the year are 6,000 units for $1,800,000 of revenue. Expenses other than cost of goods sold and income taxes total $425,000. The president of the company is undecided about whetehr to adopt the FIFO method or the weighted-average-cost method for inventories. The company uses the periodic inventory system. The income tax rate is 30%.

Required:

1. To aid company decision make, prepare income statements under FIFO and under weighted-average cost.

2. Compare the net income under FIFO with net income under weighted-average cost. Which method produces the higher net income? What causes this difference? Be specific.

January

1,500 units @

$120.00

$180,000

July

3,000

142.00

426,000

November

2,000

160.00

320,000

Totals

6,500

$926,000

Explanation / Answer

1) FIFO Method

Under FIFO method, the goods purchased first are sold first, total units purchased are 6,500 units and units sold are 6,000 units.

Ending Inventory = 6,500 units - 6,000 units = 500 units

Opening Inventory = 0 (as company is in its first year of operations)

Under FIFO, ending Inventory of 500 units will be from units purchased in November at a price of $160.00 per unit.

Ending Inventory = 500 units*$160 = $80,000

Cost of goods sold = Opening Inventory+Purchases-Ending Inventory

= 0+$926,000-$80,000 = $846,000

Income Statement Under FIFO (Amount in $)

Weighted Average Cost

Weighted Average Cost = Total Purchase Cost/Total Units purchased

= $926,000/6,500 units = $142.46154

Ending Inventory = 500 units*$142.46154 = $71,231

Cost of good sold = 6,000 units*$142.46154 = $854,769

Income Statement Under Weighted Average Cost (Amount in $)

2) The net income under FIFO method is higher than net income under weighted average cost. This is because the purchase price of inventory is rising and under FIFO cost of goods sold will be lowest due to lowest cost included in it and this results in higher net income but in weighted average cost method a weighted average cost is used for valuing ending inventory and cost of goods sold.

Sales Revenue 1,800,000 Less: Cost of goods sold (846,000) Gross Profit 954,000 Less: Other Expenses (425,000) Income Before Tax 529,000 Less: Income Taxes ($529,000*30%) (158,700) Net Income 370,300
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote