a. Sold merchandise for cash (cost of merchandise $158,19o). b. Recelved merchan
ID: 2541718 • Letter: A
Question
a. Sold merchandise for cash (cost of merchandise $158,19o). b. Recelved merchandise returned by customers as unsatisfactory (but in perfect condition) $288,200 for cash refund (original cost of merchandise $890). c. Sold merchandise (costing $11,700) to a customer on account with terms 2/10, n/30. d. Collected half of the balance owed by the customer In (c) within the discount period. e. Granted a partial allowance relating to credit sales that the customer in (c) had not yet 1,690 26,000 12,740 paid. 1,920 References Section Break CP6-3 Recording Cash Sales, Credit Sales. Sales Discounts, Sales Returns, and Sales Allowances and Anelyzing Gross Profit Percentage [LO 64, L651 value: 1.33 points CP6-3 Part 1 Required 1. Compute Sales Revenue, Net Sales, and Gross Profit for Campus Stop. Sales Revenue Net Sales Gross ProfitExplanation / Answer
Campus Stop
Determination of sales revenue –
Sales revenue = cash sales + credit sales
Cash sales = $288,200
Credit sales = $26,000
Sales revenue = $314,200
Determination of net sales –
Net sales = sales revenue – sales returns – sales discounts – sales allowances
Sales returns = $1,690
Sales discounts = $260 (26,000 x ½ x 2% = $260) for payment made within the discount period
Sales allowances = $1,920
Net sales = $314,200 - $1,690 – $260 - $1,920 = $310,330
Determination of gross profit –
Gross profit = net sales – cost of goods sold
Cost of goods sold = total cost of merchandise – cost of merchandise returned
= $158,190 + $11,700 - $890 = $169,000
Gross profit = $310,330 - $169,000 = $141,330
Gross profit percentage = gross profit/net sales
= 141,330/310,330 =45.54%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.