Hippie Co.’s production budget calls for the following number of units to be pro
ID: 2540983 • Letter: H
Question
Hippie Co.’s production budget calls for the following number of units to be produced for the first quarter of 20x6:
January
17921 units
February
9249 units
March
? units
Each unit requires 4 kilograms of direct material. Hippie Co.’s policy is to begin each month with an inventory of direct materials equal to 46% of the month’s direct material requirements.
The company’s budgeted direct material purchases for February 20x6 is 64391 kilograms. How many units are budgeted to be produced in March?
Select one:
a. 32810
b. 24138
c. 44413
d. 11103
January
17921 units
February
9249 units
March
? units
Explanation / Answer
Direct Material required for February production = 9249 units x 4 = 36,996 kg
Direct Material purchased in January for February production = 36,996 kg x 46% = 17,018 kg
Material need to be purchased for February production in February = 19,978 kg
Total direct material purchases for February = 64,391 kg
Direct material purchases for March production in February = 64,391 kg - 19,978 kg = 44,413 kg
Units budgeted to be produced in March = (44,413 kg / 4kg) / 46% = 24,138 units
Option b. 24,138 is correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.