[The following information applies to the questions displayed below.] [The follo
ID: 2540855 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.]
[The following information applies to the questions displayed below.]
Fixed expenses are $88,000 per month and the company is selling 3,000 units per month.
1-a.
The marketing manager argues that a $9,300 increase in the monthly advertising budget would increase monthly sales by $21,500. Calculate the increase or decrease in net operating income.
[The following information applies to the questions displayed below.]
Data for Hermann Corporation are shown below:Explanation / Answer
Answer:-1a)- Net operating income will decrease by $1775 (ie-$59000-$57225)
1b)- Hence advertising budget should not be increased.
Explanation:-
Hermann Corporation Statement of Net opreating income Particlulars Current situation Sale with additional advertising budget $ $ Sales value 3000 units*$140 per unit =420000 420000+21500=441500 Less:- Variable costs 3000 units*$91 per unit =273000 441500*65% =286975 Contribution 147000 154525 Less:- Fixed costs 88000 88000+9300 = 97300 Net opreating income 59000 57225Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.