On April 1 st , Bob the Builder entered into a contract of one-month duration to
ID: 2539861 • Letter: O
Question
On April 1st, Bob the Builder entered into a contract of one-month duration to build a barn for Nolan. Bob is guaranteed to receive a base fee of $5,000 for his services in addition to a bonus depending on when the project is completed. Nolan created incentives for Bob to finish the barn as soon as he can without jeopardizing the structural integrity of the barn. Nolan offered to pay an additional 30% of the base fee if the project finished 2 weeks early and 10% if the project finished a week early. The probability of finishing 2 weeks early is 30% and the probability of finishing a week early is 60%.
What is the expected transaction price with variable consideration estimated as the expected value?
(A) $5,500
(B) $5,750
(C) $4,750
(D) $5,000
Explanation / Answer
expected transaction price with variable consideration estimated as the expected value
B) $5750
REASON: if the project finished 2 weeks early (Nolan offered to pay an additional 30% of the base fee)
$5000*30%=$1500
if the project finished 1 week early (Nolan offered to pay an additional 10% of the base fee)
$5000*10%=$500
Assigning probabllities=1500*.30+500*.60
=$750
base price-$5000
so transaction price with variable consideration=$5750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.