Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

eBook Problem Walk-Through Problem 16-12 Working Capital Cash Flow Cycle Strickl

ID: 2539241 • Letter: E

Question

eBook Problem Walk-Through Problem 16-12 Working Capital Cash Flow Cycle Strickler Technology is considering changes in its working capital policies to improve its cash flow cycle. Strickler's sales last year were $160,000 (all on credit), and it earned a net profit of 89%. Its inventory turnover was 10 times during the year and its DSO was 43.5 days. Its annual cost of goods sold was $121,139. The firm had fixed assets totaling $33,000. Strickler's payables deferral period is 33 days. Assume 365 days in year for your calculations. Do not round intermediate calculations. . Calculate Strickler's cash conversion cycle. Round your answer to two decimal places. days b. Assuming Strickler holds negligible amounts of cash and marketable securities, calculate its total assets turnover. Round your answer to two decimal places. its ROA. Round your answer to two decimal places c. Suppose Strickler's managers believe that the inventory turnover can be raised to 8 times without affecting sales and cost of goods sold. What would Strickler's cash conversion cycle have been if the inventory turnover had been 8 for the year? Round your answer to two decimal places What would Strickler's total assets turnover have been if the inventory tunover had been 8 for the year? Round your answer to two decimal place What would Strickler's ROA have been if the inventory turnover had been 8 for the year? Round your answer to tvo decimal places days

Explanation / Answer

a) Cash conversion cycle = Days Inventory Outstanding + Days Sales Outstanding - Days Payable Outstanding

Days Inventory Outstanding = 365 / Inventory Turnover Ratio

= 365/10

= 36.5 days

Cash conversion cycle = 36.5+ 43.5 - 33

= 47 days

b) Inventory Turnover Ratio = Cost of Goods Sold / Average Inventory

10= 121,139 / Average Inventory

Average Inventory = 121,139/10 = 12113.9

Days Sales Outstanding = 365/ Receivable Turnovers Ratio

43.5= 365/Receivable Turnovers Ratio

Receivable Turnovers Ratio= 365/43.5 =8.39

Receivable Turnovers Ratio = Credit Sales/ Average Receivables

8.39 = 160,000/ Average Receivables

Average Receivables =160,000/8.39 = 19070.32

Total Assets = Fixed Assets + Inventory + Receivables

= 33,000 + 19070.32+ 12113.9

= 64184.22

Total Assets Turnover ratio = Sales / Total Assets

= 160,000 / 64184.22 = 2.49

Profit Margin = 160,000 * 8% = 12800

Return on Assets = Profit margin / Total Assets

= 12800/ 64184.22 = 0.1994 or 19.94%

c)

Days Inventory Outstanding = 365 / Inventory Turnover Ratio

= 365/8

= 45.63 days

Cash conversion cycle = Days Inventory Outstanding + Days Sales Outstanding - Days Payable Outstanding

= 45.63+ 43.5-33

= 56.13 days

As per Chegg policy, have answered the first 4 sub parts, please post other questions seperately.