121-2018SP-R . Prin of Managerial Accounting (Jan to May) CengageNoWv2 1 Online
ID: 2538600 • Letter: 1
Question
121-2018SP-R . Prin of Managerial Accounting (Jan to May) CengageNoWv2 1 Online teaching and learning resource from Cengage Learning Show Me How a Cakulator eBook Analyzing Income under Absorption and Variable Costing Variable manufacturing costs are If an amount is zero, enter "0. Do not round interim calculations. Round final answer to nearest whole dollar $88 per unit, and fixed manufacturing costs are $113,400. Sales are estimated to be 5,700 units. a. How much would absorption costing ncome from operations difer between a plan to produce 5, 700 units and a plan to produce 8,100 units? differ between a plan to produce 5,700 units and a plan to produce 8,100 units? b. How much would variable costing income from operations differ between the two production plans?Explanation / Answer
A
Answer:$33,600
Working notes for the above answer:
Fixed manufacturing cost=$113,400
Per unit fixed cost if 8100 unit produce
=113400/8100
=$14 per unit
Change in units
=8100-5700
=2400
Difference in income as per absorption cost from 5700 units to 8100 units
=2400*14
=$33600
Difference in income as per absorption cost from 5700 units to 8100 units= $33,600
__________________________________________________________
b
Answer:0
Working notes for the above answer:
In the variable costing there will not any change weather company produce 5700 units or 8100 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.