Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Exercise 9-7 Linton Company purchased a delivery truck for $25,000 on January 1,

ID: 2538280 • Letter: E

Question

Exercise 9-7 Linton Company purchased a delivery truck for $25,000 on January 1, 2017. The truck has an expected salvage value of $1,000, and is expected to be driven 100,000 miles over its estimated useful life of 5 years. Actual miles driven were 12,000 in 2017 and 10,000 in 2018. Calculate depreciation expense per mile under units-of-activity method. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 0.52.) Depreciation expense per mile Compute depreciation expense for 2017 and 2018 using (1) the straight-line method, (2) the units-of-activity method, and (3) the double-declining-balance method. (Round depreciation cost per unit to 2 decimal places, eg. 0.50 and depreciation rate to 0 decimal places, e.g. 15%. Round final answers to 0 decimal places, eg. 2,125.) Depreciation Expense 2017 2018 (1) Straight-line method (2) Units-of-activity method (3) Double-declining-balance method

Explanation / Answer

Depreciation expense per mile = (25000-1000/100000) = 0.24 per mile

Calculate depreciation expense :

Journal entry :

Balance sheet presentation :

Depreciation expense 2017 2018 Straight line dep (24000/5) 4800 4800 Units of production method 12000*.24=2880 10000*.24=2400 Double decline balance method 25000*40%=10000 25000*60%*40%=6000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote