Jones Company issued bonds with a $150,000 face value on January 1, 2016. The fi
ID: 2538236 • Letter: J
Question
Jones Company issued bonds with a $150,000 face value on January 1, 2016. The five-year term bonds were issued at 99 and had a 8.00% stated rate of interest that is payable in cash on December 31st of each year. Jones amortizes the bond discount using the straight-line method. Based on this information:
1. The amount of interest expense shown on Jones's December 31, 2016 income statement would be: A)$11,700.
B)$12,600.
C)$12,000.
D)$12,300.
2. The total amount of liabilities shown on Jones's December 31, 2017 balance sheet would be:
A)$149,100.
B)$148,500.
C)$147,900.
D)$148,800.
Explanation / Answer
1) Interest expense = Interest paid+discount on bonds amortization
= (150000*8%)+(150000*1/100/5)
Interest expense = 12300
so answer is d) $12300
2) Total amount of liabilties :
Bonds payable = 150000
Discount on bonds payable (unamortized) = 1500-600 = 900
Amount of liabilities = (150000-900) = 149100
so answer is a) $149100
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.