Sandy Corporation has provided the following cost data for last year when 50,000
ID: 2538043 • Letter: S
Question
Sandy Corporation has provided the following cost data for last year when 50,000 units were produced and sold:
Raw materials
$200,000
Direct labor
100,000
Manufacturing overhead
200,000
Selling and administrative expense
150,000
All costs are variable except for $100,000 of manufacturing overhead and $100,000 of selling and administrative expense.
If the selling price is $10 per unit, the net operating income from producing and selling 120,000 units would be:
Select one:
A. $460,000
B. $ 80,000
C. $ 85,000
D. $105,000
Raw materials
$200,000
Direct labor
100,000
Manufacturing overhead
200,000
Selling and administrative expense
150,000
Explanation / Answer
NOTE:Total fixed cost and variable cost/unit do not change with change in units.
Total variable cost=(200,000+100,000+(200,000-100,000)+(150,000-100,000))=$450000
Hence VC/unit=($450,000/50000)=$9
Fixed cost=(100,000+100,000)=$200,000
At 120,000 units;net operating income=Sales-Variable cost-Fixed cost
=120,000*(10-9)-$200,000
which is equal to
=($80000)(Negative).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.