6 A company acquired two inventory items at a lump-sum cost of $50,000. The acqu
ID: 2537865 • Letter: 6
Question
6
A company acquired two inventory items at a lump-sum cost of $50,000. The acquisition included 3,000 units of LF and 7,000 units of RT. LF normally sells for $15 per unit, and RT normally sells for $5 per unit. If the company sells 1,000 units of LF, what amount of gross profit would be reported using the relative sales value method? CARRY COST PER UNIT TO THREE DECIMAL PLACES.
$9,375
Assume the following: Beginning Inventory = $125,000 Purchases = $300,000 Sales = $500,000 Gross Profit Rate = 25% Using the gross profit method, what is the value of the ending inventory assuming gross profit is 25% of cost?
$125,000
Assume the following: Beginning Inventory = $125,000 Purchases = $300,000 Sales = $500,000 Gross Profit Rate = 25% Using the gross profit method, what is the value of the ending inventory assuming gross profit is 25% of sales?
$2,500Explanation / Answer
Ans)
6) Option (D) 5625
Sales value of LF = 3000 X 15 = 45,000
Sales Value of RT = 7000 X 5 = 35,000
80.000
Weight of LF = 45000 / 80,000 = 0.5625
Cost allocated to LF = 50,000 X 0.5625 = 28125
Unit cost of LF = 28125 / 3000 = 9.375
Gross profit = Sales - COGS
= (1000 X 15 ) - (1000 X 9.375)
= 15000 - 9375 = 5625
7) Option (A) $25,000
Gross profit 25% On Cost = 20% on sales
COGS = Sales - Gross profit
= 500,000 - (500,000 X 20%)
= 500,000 - 100,000
= 400,000
Ending inventory = OPening stock + purchases - COGS
= 125,000 + 300,000 - 400,000
= 25000
8) OPtion (B) 50,000
Gross profit = 25% on Sales
COGS = Sales - Gross profit
= 500,000 - (500,000 X 25%)
= 500,000 - 125,000
= 375,000
Ending inventory = Opening stock + purchases - COGS
= 125,000 + 300,000 - 375,000
= 50,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.