Sandy Bank, Inc., makes one model of wooden canoe. And, the information for it f
ID: 2537664 • Letter: S
Question
Sandy Bank, Inc., makes one model of wooden canoe. And, the information for it follows: Number of canoes produced and sold Total costs 500 700 850 Variable costs Fixed costs S 90,000 $126,000 $153,000 119,000 $119,000 $119,000 $209,000 $245,000 $272,000 Total costs Cost per unit 180.00 180.00 180.00 Variable cost per unit Fixed cost per unit Total cost per unit 238.00 170.00 140.00 S 418.00 350.00 320.00 Required 1. Suppose that Sandy Bank raises its selling price to S600 per canoe. Calculate its new break-even point in units and in sales dollars. (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to nearest whole number.) New Break-Even Units Canoes Break-Even Sales Revenue 2. If Sandy Bank sells 1,550 canoes, compute its margin of safety in dollars and as a percentage of sales. (Use the new sales price of $600.) Round your answers to the nearest whole number.) Margin of Safety Percentage of SalesExplanation / Answer
Solution:
Part 1 – New Break Even Point
Break Even Point
Break Even Point is the level of sales at which costs are equal to sales revenue and profit is zero. In other words, at break even point contribution margins are equal to total fixed cost.
Break Even Point (in units) = Total Fixed Cost / Contribution Margin Per Unit
Here,
Contribution Margin Per Unit = Unit Selling Price $600 – Unit Variable Cost $180 = $420
Fixed Costs = $119,000
Break Even Point (in units) = Total Fixed Cost $119,000 / Contribution Margin Per Unit 420
= 283.33 Units or Cones
Break Even Point in Sales Revenue = Total Fixed Cost / Contribution Margin Ratio
Contribution Margin Ratio = contribution Margin $420 / Unit Selling Price 600 = 70% or 0.7
Break Even Point in Sales Revenue = Total Fixed Cost $119,000 / Contribution Margin Ratio 0.7
= $170,000
New Break Even Units = 283.33 Canoes
Break Even Sales Revenue = $170,000
Part 2 --- Margin of Safety
Margin of safety in dollars = Total Sales Revenue – Break Even Sales
Here,
Total Sales Revenue = 1,550 Canoes x Unit Selling Price $600 = $930,000
Break Even Sales Revenue as calculated in part 1 = $170,000
Margin of Safety in dollars = $930,000 - $170,000 = $760,000
Margin of Safety in percentage of sales = Margin of Safety in dollars / Total Sales Revenue x 100
= $760,000 / $930,000 x 100
= 81.72% or 82%
Part 3 –Number of Canoes must sell to generate $120,000
Number of Canoes that Sandy Bank must sell at $600 each to generate $120,000 Profit = (Total Fixed Cost $119,000 + Desired Profit $120,000) / Contribution Margin Per Unit $420
= $239,000 / 420
= 569 Units
Hope the above calculations, working and explanations are clear to you and help you in understanding the concept of question.... please rate my answer...in case any doubt, post a comment and I will try to resolve the doubt ASAP…thank you
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.