Problem 9-8A (Part Level Submission) In recent years, Blossom Company has purcha
ID: 2537443 • Letter: P
Question
Problem 9-8A (Part Level Submission) In recent years, Blossom Company has purchased three machines. Because of frequent employee turnover in the accounting department, a different accountant was in charge of selecting the depreciation method for each machine, and various methods have been used. Information concerning the machines is summarized in the table below Salvage Value Useful Life (in years) Depreciation Method Acquired Jan. 1, 2015 July 1, 2016 Nov. 1, 2016 Machine Cost $126,500 83,000 70,900 $46,500 10,600 6,900 Straight-line Declining-balance Units-of-activity For the declining-balance method, Blossom Company uses the double-declining rate. For the units-of-activity method, total machine hours are expected to be 32,000. Actual hours of use in the first 3 years were: 2016, 640; 2017, 4,600; and 2018, 6,400 (a) Compute the amount of accumulated depreciation on each machine at December 31, 2018 MACHINE 1 MACHINE 2 MACHINE 3 Accumulated Depreciation at December 31Explanation / Answer
Machine 1: Accumulated depreciation
Purchased on Jan 1st 2015
Depreciation till 31st Dec 2018
No of years = 4
Depreciation under straight-line method = (Cost-salvage value)/no of years useful life *No of years completed
Depreciation under straight-line method = (126,500-46,500)/8*4 =$40,000
Accumulated dep for machine A = $40,000
Machine 2: Accumulated depreciation (Double declining method)
Dep rate under straight line method = 100/8Years = 12.5%
Dep rate under Double declining method = 12.5%*2 = 25%
Dep from July 1, 2016 to Dec 31, 2016 = (83,000)*25%*6/12 = $10,375
Dep for the year 2017 = (83,000-10,375)*25% = $18,156.25
Dep for the year 2018 = (83000-10375-18156.25)*25% = $13,617.19
Total Accumulated depreciation = 10,375+18,156.25+13,617.19 = $42,148.44
Machine 3: Accumulated depreciation (Units of activity)
Capacity of machine (units)
32,000
Total units produced till Dec 31, 2018 (640+4,600+6,400)
11,640
Accumulated depreciation = (70,900-6,900)*11,640/32,000
$23,280
Machine 1: Accumulated depreciation
Purchased on Jan 1st 2015
Depreciation till 31st Dec 2018
No of years = 4
Depreciation under straight-line method = (Cost-salvage value)/no of years useful life *No of years completed
Depreciation under straight-line method = (126,500-46,500)/8*4 =$40,000
Accumulated dep for machine A = $40,000
Machine 2: Accumulated depreciation (Double declining method)
Dep rate under straight line method = 100/8Years = 12.5%
Dep rate under Double declining method = 12.5%*2 = 25%
Dep from July 1, 2016 to Dec 31, 2016 = (83,000)*25%*6/12 = $10,375
Dep for the year 2017 = (83,000-10,375)*25% = $18,156.25
Dep for the year 2018 = (83000-10375-18156.25)*25% = $13,617.19
Total Accumulated depreciation = 10,375+18,156.25+13,617.19 = $42,148.44
Machine 3: Accumulated depreciation (Units of activity)
Capacity of machine (units)
32,000
Total units produced till Dec 31, 2018 (640+4,600+6,400)
11,640
Accumulated depreciation = (70,900-6,900)*11,640/32,000
$23,280
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.