The Sayonara Corporation purchased a notebook computer for $3,000 on December 1.
ID: 2537315 • Letter: T
Question
The Sayonara Corporation purchased a notebook computer for $3,000 on December 1. The useful life of the notebook computer is estimated to be 5 years. If financial statements are to be prepared on December 31, the company should make the following adjusting entry, and why?
(a) debit Depreciation Expense, $600; credit Accumulated Depreciation, $600.
(b) debit Depreciation Expense, $50; credit Accumulated Depreciation, $50.
(c) debit Depreciation Expense, $2,400; credit Accumulated Depreciation, $2,400.
(d) debit Office Equipment, $50; credit Accumulated Depreciation, $50.
(e) None of the above
Explanation / Answer
Depreciation expense annual = 3000 /5 = 600
For one December month depreciation = 600 /12 = 50
Correct choice B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.