Rivera Company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of direct lab
ID: 2537149 • Letter: R
Question
Rivera Company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of direct labor cost. Overhead costs are expected (budgeted) to total $240,000 for the year, and direct labor cost is estimated at $240,000. For the year, $185,000 of overhead costs are incurred and the actual direct labor cost was $210,000.
Instructions:
Compute the total amount of overhead that was applied during the year (using the predetermined rate that you calculated in a above), keeping in mind that the actual direct labor cost was $210,000
Explanation / Answer
Predetermined rate = 240000/240000 = 100% Total amount of overhead applied = 210000*100% = $210000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.