The Garret Company manufactures and sells pens. Currently, 5,100,000 units are s
ID: 2536746 • Letter: T
Question
The Garret Company manufactures and sells pens. Currently, 5,100,000 units are sold per year at $0.60 per unit. Fixed costs are $860,000 per year. Variable costs are $0.40 per unit. Read the requirements Requirement 1. What is the current annual operating income? (a) Start by determining the formula to calculate operating income. Units soldxSelling price Variable costs Fixed costs Operating income The current annual operating income is $ (b) What is the current breakeven point in revenues? Determine the formula to calculate the breakeven point in revenues Selling priceBreakeven revenues Breakeven units The current breakeven point in revenues equal s2580000 Compute the new operating income for requirements 2 through 4 Requirement 2 A SO.10 per unit increase in variable costs results in a new operating ossof loss of S 350000Explanation / Answer
3)Fixed cost : 860000(1+.20)=1032000
units sales :5100000[1+.20]=6120000
contribution : 6120000[.60-.40] = 1224000
operating income = 1224000-1032000 = 192000
4)New selling price : .60(1-.40)= .36
new variable cost : .40(1-.30) = .28
unit sold : 5100000(1+.45)=7395000
fixed cost :860000(1-.40)= 516000
new operating income =unit [price-variable cost ]- fixed cost
7395000[.36-.28]- 516000
591600-516000
= 75600
5)fixed cost :860000(1+.20)=1032000
BEP = 1032000/(.60-.40)
1032000/.20
= 5160000
6)fixed cost= 860000+20000=880000
selling price = .60 (1+.20)= .72
BEP = 880000/(.72-.40)
880000/ .32
2750000 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.