Sale of Equipment Equipment was acquired at the beginning of the year at a cost
ID: 2536597 • Letter: S
Question
Sale of Equipment Equipment was acquired at the beginning of the year at a cost of $33,250. The equipment was depreciated using the double-declining-balance method based orn an estimated useful life of ten years and an estimated residual value of $650. a. What was the depreciation for the first year? b. Assuming the equipment was sold at the end of year 2 for $7,680, determine the gain or loss on the sale of the equipment. c. Journalize the entry to record the sale. If an amount box does not require an entry, leave it blank.Explanation / Answer
a Depreciation for first year = 33250*20%= $6650 b Depreciation for second year =(33250-6650)*20%= $5320 Book value at the date of sale = 33250-(6650+5320)= $21280 Loss on sale of Equipment = 21280-7680= $13600 c Cash 7680 Accumulated depreciation-Equipment 11970 Loss on sale of Equipment 13600 Equipment 33250
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.