A project is estimated to cost $441,672 and provide annual net cash flows of $88
ID: 2536037 • Letter: A
Question
A project is estimated to cost $441,672 and provide annual net cash flows of $88,000 for 10 years.
Determine the internal rate of return for this project, using the Present Value of an Annuity of $1 at Compound Interest table shown above.
%
Explanation / Answer
PV factor for internal rate of return = 441672/88000= 5.019 Internal rate of return = 15%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.