26. Pederson Company has two service departments (Cafeteria and Human Resources)
ID: 2535735 • Letter: 2
Question
26.
Pederson Company has two service departments (Cafeteria and Human Resources) and two production departments (Machining and Assembly). The number of employees in each department follows.
Pederson uses the direct method of cost allocation and allocates cost on the basis of employees. If Human Resources cost amounts to $1,800,000, how much of the department's cost would be allocated to Assembly? (Do not round your intermediate calculations.)
Multiple Choice
$600,000.
$675,000.
$1,125,000.
$1,080,000.
None of these.
21.
James Company has an asset that cost $7,000 and currently has accumulated depreciation of $4,000. Suppose the firm sold the asset for $2,700 and is subject to a 30% income tax rate.
The loss on disposal would be:
Multiple Choice
$210.
$300.
$390.
$2,700.
none, because the transaction produced a gain.
Cafeteria 30 Human Resources 70 Machining 300 Assembly 500Explanation / Answer
Answers
No. of employees in Production departments:
machining – 300
assembly – 500
Total = 800 employees [300 + 500]
Human resource cost to be allocated to Assembly department = $1,800,000 x (500/800)
= 1800000 x (500/800)
=1800000 x 0.625
=$ 1,125,000
Hence, correct answer is Option 3rd $ 1,125,000
Asset costed $7000
Accumulated Depreciation $4000
Book Value at the time of sale = 7000 – 4000 = $3,000
Book Value is $3,000, but it is sold for $2,700.
Hence, loss on disposal = 3000 – 2700 = $300
Hence, correct answer is Option 2nd $300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.