Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Princey Playhouses contracts with the royal family to build prince George the pl

ID: 2535440 • Letter: P

Question

Princey Playhouses contracts with the royal family to build prince George the playhouse of his dreams for $147,000. there is a performance bonus of $10,000 if the project is completed by the little prince's birthday. the bonus decreases by $1,000 for every week the project goes past the birthday.

assuming Pricey Playhouse estimates a 55% chance of completing by the birthday, a 30% chance of being one week late, and a 15% chance of being two weeks late.

based on the probability of weighted estimate, the transaction price would be?_______________

based on the most likely estimation method, assuming management believes they will finish bt the birthday deadline, the transaction price would be?______________

Explanation / Answer

1.

Bonus price if project completed by birthday (55% probability) = $10,000

Bonus price if project completed one week late (30% probability) = $10,000 - $1,000 = $9,000

Bonus price if project completed two week late (15% probability) = $10,000 - $2,000 = $8,000

Transaction price = $147,000 + (10,000 * 0.55 + 9,000 * 0.30 + 8,000 * 0.15) = $156,400

2.

Assuming the most likely estimation method, means that the project will be completed before birthday so, the transaction price will be $147,000 + $10,000 = $157,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote