Brief Exercise 12-8 Viera Corporation is considering investing in a new facility
ID: 2535213 • Letter: B
Question
Brief Exercise 12-8
Viera Corporation is considering investing in a new facility. The estimated cost of the facility is $1,564,297. It will be used for 12 years, then sold for $714,000. The facility will generate annual cash inflows of $351,200 and will need new annual cash outflows of $155,100. The company has a required rate of return of 7%. Click here to view PV table.
Calculate the internal rate of return on this project. (Round answer to 0 decimal place, e.g. 125.)
Whether the project should be accepted.
Explanation / Answer
Internal rate of return on this project = 10%
Workings
Net Cash Inflow = $351200 - $155100 = $196100
Salvage Value = $714000
Initial Investment = $ 1,564,297
NPV at 7% = [ $351200 x 7.94267 ] + [$714000 x 0.44401] - $ 1,564,297 = $310,284
NPV at 7% = + $310284
Determine the NPV at Higher rate, Say 12%
NPV at 11% = - $ (87,055)
NPV at 11% = [ $351200 x 6.49236 ]+[$714000 x 0.28584] - $ 1,564,297= - $ (87,055)
Therefore IRR = R1 + NPV1(R2-R1)
NPV1-NPV2
= 7% + $310284 x (11% - 7%)
$310284 + 87055
IRR = 10% (Rounded)
The Project should be Accepted, Since the Internal Rate of Return of 10% is greater than the required rate of return of 7%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.