Antuan Company set the following standard costs for one unit of its product. The
ID: 2533899 • Letter: A
Question
Antuan Company set the following standard costs for one unit of its product.
The predetermined overhead rate ($18.50 per direct labor hour) is based on an expected volume of 75% of the factory’s capacity of 20,000 units per month. Following are the company’s budgeted overhead costs per month at the 75% capacity level.
15,000
The company incurred the following actual costs when it operated at 75% of capacity in October.
rev: 03_28_2018_QC_CS-122864
3. Compute the direct materials cost variance, including its price and quantity variances.
AQ = Actual Quantity
SQ = Standard Quantity
AP = Actual Price
SP = Standard Price
Explanation / Answer
Units at 75% capacity = 20000 units * 75% = 15000 units
Direct Material cost variance = Std cost for actual production - Actual cost
= (15000 units * 15) - 237150 = $12150 U
Direct Material price variance = (SP - AP) * AQ
= (5.0 - 5.10) * 46500 = $4650 U
Direct Material Qty variance = (SQ - AQ) * SP
= (15000 units * 3lbs - 46500 lbs)*5.0
= (45000 lbs - 46500 lbs)* 5.0 = $7500 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.