Adelaide Industries Ltd manufactures a product with the following costs per unit
ID: 2533865 • Letter: A
Question
Adelaide Industries Ltd manufactures a product with the following costs per unit at the expected production of 30,000 units: $ 5 15 Direct materials Direct labour Variable manufacturing overheads Fixed manufacturing overheads The company has the capacity to produce 60,000 units. The product regularly sells for $45. A wholesaler has offered to pay $40 each for 2,000 units If the special order is accepted, the effect on Adelaide's operating income would be a Select one: $24,000 increase. $34,000 increase. $10,000 decrease. $12,000 decreaseExplanation / Answer
Answer
$24,000 increase
Explanation :In case of special order , regula fixed costs are not to be cosidered.
Cost per unit of special order = Direct Material + Direct Labour + Varible manufacturing o/h
= $5 + $15 + $8 = $28
Selling per unit of special order = $40
Impact on operating income due to special order = ($40 - $28) * 2,000 units = $24,000 increase
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.