Star Inc. was authorized to issue $1,000,000 of 12 percent bonds. On April 1, 20
ID: 2533747 • Letter: S
Question
Star Inc. was authorized to issue $1,000,000 of 12 percent bonds. On April 1, 2016, the corporation issued bonds with a face value of $160,000 at a price of 102.0. The bonds mature 10 years from the date of issue. Interest is payable semiannually on October 1 and April 1.
Using the data given above, what amount of premium will be amortized by Star Inc. on October 1, 2016, using straight-line amortization?
Star Inc. was authorized to issue $1,000,000 of 12 percent bonds. On April 1, 2016, the corporation issued bonds with a face value of $160,000 at a price of 102.0. The bonds mature 10 years from the date of issue. Interest is payable semiannually on October 1 and April 1.
Explanation / Answer
Calculate premium amortization on october 1,2016:
Premium on bonds payable = (160000*102/100)-160000 = 3200
No of year amortization = 10*2 = 20
Premium amortization on october 1,2016 = 3200/20 = 160
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.