Units Unit Cost Total Cost 380 14,440 1,000 $34,580 (b) Compute the April 30 inv
ID: 2533586 • Letter: U
Question
Units
Unit Cost
Total Cost
380
14,440
1,000
$34,580
(b)
Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the average-cost method.
Blades Inc. uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the following information is available.
Units
Unit Cost
Total Cost
April 1 inventory 260 $29 $ 7,540 April 15 purchase 360 35 12,600 April 23 purchase380
3814,440
1,000
$34,580
(b)
Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the average-cost method.
Explanation / Answer
average-cost =Total cost/Total units
=(34580/1000)=$34.58 per unit
Hence cost of goods sold=(34.58*450)=$15561
Ending inventory=(1000-450)=550 units
Hence ending inventory=(550*34.58)=$19019
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.