Tower Company owned a service truck that was purchased at the beginning of 2018
ID: 2533447 • Letter: T
Question
Tower Company owned a service truck that was purchased at the beginning of 2018 for $31,000. It had an estimated life of three years and an estimated salvage value of $4,000. Tower company uses straight-line depreciation. Its financial condition as of January 1, 2020, is shown in the following financial statements model.
In 2020, Tower Company spent the following amounts on the truck:
Record the 2020 transactions in a statements model like the preceding one. (In the Cash Flow column, use the initials OA to designate operating activity, IA for investing activity, FA for financing activity, NC for net change and NA for not affected. Round your answers to the nearest dollar amount. Enter any decreases to account balances with a minus sign.)
Assets = Equity Revenue ? Expense = Net Income Cash Flow Cash + Mach. ? Accumulated Depreciation = Common Stock + Retained Earnings 20,000 + 31,000 ? 18,000 = 9,000 + 24,000 NA ? NA = NA NAExplanation / Answer
1/4 Transaction:
Overhaul cost of $6000 is capital expenditure and therefore will increase Truck cost ($6000) and decrease cash by (-$6000).It will also decrease cash in cash flow from investing activities (IA)
7/6 Transaction :
Since this is normal repair, it will increase expenses by $250 and decrease cash, net income, retained earnings and cash flow (OA) by (-$250).
8/7 Transaction:
Since this is normal repair, it will increase expenses by $350 and decrease cash, net income, retained earnings and cash flow (OA) by (-$350).
12/31 Transaction:
Since this is normal repair, it will increase expenses by $7500 and decrease cash, net income, retained earnings and cash flow (OA) by (-$7500).
12/31 Transaction:
Book value of truck = Cost - Accumulated Depreciation = $31000 - $18000 = $13000
New cost = $13000 + $6000 = $19000, New salvage value =$3000, Remaining useful life = 2 years
New Depreciation = (New cost - New salvage value)/ Remaining useful life = ($19000-$3000)/2= $8000
$8000 will increase expenses,decrease retained earnings and net income
So, under accumulated depreciation, we will write $8000
under expense column $8000 will be written
under net income column (-$8000) will be written
under retained earnings column (-$8000) will be written
NA to cash flows.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.