Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2533411 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below Hoursstandand Rate Standand 2.00 Motor tune-up $6.40 $12.80 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However the shop supervisor recells that 210 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups Labor rate variance Labor spending variance 816F S 240 F Print L. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week Ratarences2 Determine the octual hourly rate of pey for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places) labor hours 17 hourty rate 4 2 hours 2. hour

Explanation / Answer

Labour efficiency variance = 816 F-240 F= 576 U

Labour efficiency variance = (Standard hour-actual hour)Standard rate

-576 = (210*2-X)*6.4

-576 = 2688-6.4X

6.4X = 3264

X(actual hour) = 510 hour

Labour rate variance = (Standard rate-actual rate)actual hour

816 = (6.4*510-510X)

510X = 2448

X(actual hourly rate) = 4.8 per hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote