Hardwell printing company is considering the purchase of new electronic printing
ID: 2532852 • Letter: H
Question
Hardwell printing company is considering the purchase of new electronic printing equipment. It would allow Hardwell to increase its net income by $68,742 per year. Other information about this project follows.
*** I know it is hard to read my screen. I'm sorry. I recently dropped my laptop.
Instructions I help Question 9 (of 10) Save & Exit Time remaning: 0:36:36 9 Harwell Printing Co. is considering the purchase of new electronic printing equipment. It would allow Harwell to increase its net income by $68,742 per year Other information about this proposed project follows: $342,000 Initial investment Useful life Salvage value 5 years S107,000Explanation / Answer
1) Accounting rate of return = Net income*100/inital investment
= 68742*100/342000
Accounting rate of return = 20.1%
2) Payback period = Initial investment/net annual cash flow
Annual cash flow = 68742+(342000-107000/5) = 115742
Payback period = 342000/115742 = 2.95 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.