ACME Distribution, Inc. December 31, 2016 Adjusting Entries Continued 5) On July
ID: 2531571 • Letter: A
Question
ACME Distribution, Inc. December 31, 2016 Adjusting Entries Continued 5) On July 31, 2016 the company purchased new warehouse equipment in the amount of $50,000. No depreciation has been recorded yet in 2016 for this new asset. It is estimated to have a usfuleof 7 years and a salvage value of $4,700. What is the depreciation expense for 2016 using the straight-line method? (Round answer to the nearest dollar and show your calculation below for full credit) Complete below the adjusting journal entry necessary for depreciation: Account description Debit Credit Post the above entry to the trial balance in the adjustment columns.Explanation / Answer
Solution:
Cost of equipment = $50,000
Salvage value = $4,700
Life = 7 years
Annual depreciation - SLM = ($50,000 - $4,700) /7 = $6,471
Usage of equipment in 2016 = 5 months
Depreciation expense for 2016 = $6,471 * 5/12 = $2,696
Adjusting Journal Entries - Acme Distribution Inc. Date Particulars Debit Credit 31-Dec-16 Depreciation Expense Dr $2,696.00 To Accumulated Depreciation - Equipment $2,696.00 (To record depreciation on equipment)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.