I can\'t figure out how they calculated 48,000 in this question, I figured the r
ID: 2530656 • Letter: I
Question
I can't figure out how they calculated 48,000 in this question, I figured the rest out but just can't find how they got 48,000.
Verer Custom Carpentry manufactures chairs in its Processing Department. Direct materials are included at the inception of the production cycle and must be bundled in single kits for each unit. Conversion costs are incurred evenly throughout the production cycle. Inspection takes place as units are placed into production. After inspection, some units are spoiled due to nondetectible material defects. Spoiled units generally constitute 4% of the good units. Data provided for March 20X5 are as follows:
WIP, beginning inventory 3/1/20X5 32,000 units
Direct materials (100% complete)
Conversion costs (85% complete)
Started during March 70,000 units
Completed and transferred out 80,000 units
WIP, ending inventory 3/31/20X5 18,000 units
Direct materials (100% complete)
Conversion costs (80% complete)
Costs:
WIP, beginning inventory:
Direct materials $ 70,000
Conversion costs 40,000
Direct materials added 105,000
Conversion costs added 128,160
20) What are the normal and abnormal spoilage units, respectively, for March when using FIFO?
A) 3,200 units; 800 units
B) 1,950 units; 1,390 units
C) 3,690 units; 1,850 units
D) 1,420 units; 2,000 units
Answer: A
Explanation: A) Normal spoilage = 4% × 80,000 units = 3,200 spoiled units
Abnormal spoilage = (32,000 units + 70,000) - (80,000 units + 18,000) - 3,200 = 800 units
Diff: 3
Objective: 3
AACSB: Application of knowledge
21) What costs would be associated with normal and abnormal spoilage, respectively, using the FIFO method of process costing?
A) $5,890; $9,133
B) $1,440; $4,800
C) $4,800; $2,640
D) $10,560; $2,640
Answer: D
Explanation: D) Direct Materials Conversion Costs
WIP, beginning inventory
Costs added during period $105,000 $ 128,160
Total cost to account for 105,000 128,160
Divided by equivalent units 70,000 * 71,200 **
Equivalent-unit costs $ 1.50 $ 1.80
(48,000 + 3,200 + 800 + 18,000) = 70,000 units
Normal spoilage = 4% × 80,000 units = 3,200 spoiled units
Abnormal spoilage = (32,000 units + 70,000) - (80,000 units + 18,000) - 3,200 = 800 units
(4,800 + 48,000 + 3,200 + 800 + 14,400) = 71,200 units
Normal Spoilage = 3,200 units × $3.30 = $10,560
Abnormal Spoilage = 800 units × $3.30 = $2,640
Explanation / Answer
answer)
Those 48000 units are what started and completed during that month.It can be attained as following:
Total units started during the month:$70000
As FIFO is the method used the WIP,ending inventory (3/31 /of20x5) of 18000 units and normal spoilage of 3200 units and abnormal spoilage of 800units have no units from WIP, opening inventory (3/1/20x5) and hence,the WIP,ending inventory (3/31/20x5) and spoilage(both normal and abnormal) from units started during march:
The total units started,completed and transferred during the march:
Started during the march-normal spoilage-abnormal spoilage-WIP ending inventory (3/1/20x5)
=70000units-3200units-800units-18000units
=48000 units.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.