Accounting Rate of Return Each of the following scenarios is independent. Assume
ID: 2530626 • Letter: A
Question
Accounting Rate of Return Each of the following scenarios is independent. Assume that all cash flows are after-tax cash flows. a. Cobre Company is considering the purchase of new equipment that will speed up the process for extracting copper. The equipment will cost $3,800,000 and have a life of 5 years with no expected salvage value. The expected cash flows associated with the project are as follows Cash Revenues $6,000,000 6,000,000 6,000,000 6,000,000 6,000,000 Year Cash Expenses $4,800,000 4,800,000 4,800,000 4,800,000 4,800,000 1- 2 4Explanation / Answer
Formula for calculating ARR = Average Income/Average Investment
Year
Cash revenues
Cash Expenses
Annual Depreciation
Annual Income
1
6000000
4800000
760000
440,000
2
6000000
4800000
760000
440,000
3
6000000
4800000
760000
440,000
4
6000000
4800000
760000
440,000
5
6000000
4800000
760000
440,000
Annual Depreciation = Initial investment – Scrap Value / Number of years = 3800000- 0/5 = 760000
Annual Income = cash revenues – (Cash expenses + Annual Depreciation)
Average Investment = Initial Investment / 2 = 3800000/2 = 1900000
ARR =440000/1900000 = 0.231579% = 23.2%
2) Project A
Year
Cash inflows
Depreciation
Annual Income
1
22500
15000
7500
2
30000
15000
15000
3
45000
15000
30000
4
75000
15000
60000
5
75000
15000
60000
Initial investment = 75000
Total annual income = 172500
Average Annual Income = 172500/5 = 34500
Average Investment = 75000/2 = 34500/37500 = 92.0%
Project B
Year
Cash inflows
Depreciation
Annual Income
1
22500
15000
7500
2
30000
15000
15000
3
45000
15000
30000
4
22500
15000
7500
5
22500
15000
7500
Initial investment = 75000
Total annual income = 67500
Average Annual Income =67500 /5 = 13500
Average Investment = 75000/2 = 13500/37500 = 36.0%
We can select the project A because the ARR is high in the project.
3. Average net income as per the scenario C: 170000/0.30 = 566666.7
Total Investment = 566666.7*2 = 1133333
4. ARR = 50%
Investment = 150,000
Average Investment = 150,000/2 = 75,000
Average Net income = 75,000*50% = 37500
Year
Cash revenues
Cash Expenses
Annual Depreciation
Annual Income
1
6000000
4800000
760000
440,000
2
6000000
4800000
760000
440,000
3
6000000
4800000
760000
440,000
4
6000000
4800000
760000
440,000
5
6000000
4800000
760000
440,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.