The Blending Department of Luongo Company has the following cost and production
ID: 2530561 • Letter: T
Question
The Blending Department of Luongo Company has the following cost and production data for the month of April.
Units transferred out totaled 17,000. Ending work in process was 1,000 units that are 100% complete as to materials and 40% complete as to conversion costs.
Instructions
(a)
Compute the equivalent units of production for (1) materials and (2) conversion costs for the month of April.
(b)
Compute the unit costs for the month.
(c)
Determine the costs to be assigned to the units transferred out and in ending work in process.
Costs: Work in process, April 1 Direct materials: 100% complete $100,000 Conversion costs: 20% complete 70,000 Cost of work in process, April 1 $170,000 Costs incurred during production in April Direct materials $??800,000 Conversion costs 365,000 Costs incurred in April $1,165,000Explanation / Answer
a) Equivalent unit of material = 17000+(1000*100%) = 18000 units
Equivalent unit of conversion cost = 17000+(1000*40%) = 17400 units
b) Cost per equivalent unit of material = (100000+800000)/18000 = 50 per equivalent unit
Cost per equivalent unit of conversion = (70000+365000)/17400 = 25 per equivalent unit
Unit cost = (50+25) = 75 per unit
c) Cost of units transferred out = (50+25)*17000 = 1275000
Cost of ending work in process = (1000*50+400*25) = 60000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.