4. Archer\'s cust accountant prepared the fuwing stalic budget based un expected
ID: 2530394 • Letter: 4
Question
4. Archer's cust accountant prepared the fuwing stalic budget based un expected activity of 4,000 units for the May 2018 accounting period: S60,000 32,000 Sales Revenuc Variable Costs Contribution Margin $28,000 Fixed Costs Net Income 20,000 $8,000 If Archer's sales manager were to prepare a flexible budget for expected activity of 5,000 units, budgeted net income on this flexible budget would be? a. b. If Archer actually produced and sold 5,000 units at $18 each, what is the sales revenue activity/volume variance? c. If Archer actually incurred the following costs during May 2018 Sales Revenuc Variable Costs $80,000 35,000 Contribution Margin $45,000 Fixed Costs Net Income 12,000 $33,000 The flexible budget variance for: i. Fixed costs: ii. Variable costs: Indicate favorable /unfavorable variances for full creditExplanation / Answer
Selling price per unit = Sales revenue / Number of units = 60,000 / 4,000 = 15
Variable costs per unit = Variable costs / Number of units = 32,000 / 4,000 = 8
a.
b.
Flexible budget sales revenue = 5,000 units * 15 = 75,000
Static budget sales revenue = 60,000
Sales revenue volume variance = Flexible budget sales revenue - Static budget sales revenue
= 75,000 - 60,000
= 15,000 Favourable
c.
Flexible budget variance = Actual - Flexible
Fixed costs = 12,000 - 20,000 = 8,000 Favourable
Variable costs = 35,000 - 40,000 = 5,000 Favourable
Sales revenue (5,000*15) 75,000 Variable costs (5,000*8) 40,000 Contribution margin 35,000 Fixed costs 20,000 Net income 15,000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.