Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Recording Standards in Accounts The Assembly Department produced 3,000 units of

ID: 2530263 • Letter: R

Question

Recording Standards in Accounts

The Assembly Department produced 3,000 units of product during March. Each unit required 1.75 standard direct labor hours. There were 5,600 actual hours used in the Assembly Department during March at an actual rate of $11 per hour. The standard direct labor rate is $12 per hour.

Assuming direct labor for a month is paid on the fifth day of the following month, journalize the direct labor in the Assembly Department on March 31. For a compound transaction, if an amount box does not require an entry, leave it blank.

March 31

Explanation / Answer

Answer

Actual Hours (AH) = 5600
Actual rate (AR) = $11 per hour
Actual cost = 5600 x 11 = $61,600

Standard hours (SH) = 3000 units x 1.75 hours = 5250 hours
Standard rate (SR) = $12 per hour
Standard cost = 5250 x 12 = $63,000

Accounts

Debit

Credit

Work In Process

$                   63,000.00

Labor Efficiency variance

$                     4,200.00

Labor rate Variance

$                    5,600.00

Wages payable

$                  61,600.00

Accounts

Debit

Credit

Work In Process

$                   63,000.00

Labor Efficiency variance

$                     4,200.00

Labor rate Variance

$                    5,600.00

Wages payable

$                  61,600.00

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote