Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A project consists of two tasks. Task A is scheduled to begin at the start of We

ID: 2530126 • Letter: A

Question

A project consists of two tasks. Task A is scheduled to begin at the start of Week 1 and finish at the end of Week 4. Task B is scheduled to begin at the start of Week 2 and finish at the end of Week 3. The budgeted cost for Task A is $80,000, and for Task B is $40,000.

Creat a cost loaded for this project: Round the number to the closest integer number and input it without "$" and Cost at Week 1: 20000o Cost at Week 2: 40000 signs. Cost at Week 3:40000 Cost at Week 4: 20000 At the end of the second week Task A is 50% complete, and Task B is 25% complete. Calculate the following items: BCWS BCWP: What is the schedule performance index for the project at the end of the second week (Round decimal numbers to 2 decimal places. If it is less than 1, write it in the following format: 0.xx)? The actual cost of the work performed at the end of the second week is $40,000. Determine the cost performance index for the project (Round decimal numbers to 2 decimal places. If it is less than 1, write it in the following format: 0.xx).

Explanation / Answer

HELLO STUDENT

BCWS OF Task A is $80,000(Budgeted cost) times 50%(scheduled amount)=$40,000($80,000*50%)

BCWS OF Task B is $40,000(Budgeted cost) times 50% (scheduled amount)=$20,000($40,000*50%)

BCWP OF Task A is $80,000(Budgeted cost) times 50%(work performed)=$40,000($80,000*50%)

BCWP OF Task B is $40,000(Budgeted cost)times 25% (work performed)=$10,000($40,000*25%)

Total BCWS at the end of two weeks= BCWS of task1+BCWS of task2= $40,000+$20.000=$60,000 ANSWER

Total BCWP at the end of two weeks= BCWP of task1+BCWP of task2=$40,000+$10,000=$50,000 ANSWER

2)SCHEDULE PERFORMANCE INDEX AT THE END OF SECOND WEEK OF THE PROJECT

SCHEDULE PERFORMANCE INDEX(SPI)=BCWP/BCWS

BCWP AT THE END OF SECOND WEEK=$50,000

BCWS AT THE END OF SECOND WEEK=$60,000

$50,000/$60,000=0.83 SPI (Ans)

3) Calculation of Cost Performance Index

if Actual cost of work performance is given(ACWP)=$40,000

FORMULA

CPI= BCWP/ACWP

BCWP at the end of second week $50,000

$50,000/$40,000=1.25 CPI (Ans)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote