Siesta Manufacturing has asked you to evaluate a capital investment project. The
ID: 2529440 • Letter: S
Question
Siesta Manufacturing has asked you to evaluate a capital investment project. The project will require an initial investment of $54,000. The life of the investment is 6 years with a residual value of $6,000. If the project produces net annual cash inflows of $20,000, what is the accounting rate of return? (Round any intermediary calculations to the nearest dollar and your final answer to two decimal places, XXX%.) If accounting rate of return is used to make the decision and the minimum return is 20% then Siesta would A. 37.04% and invest OB. 22.22% and invest OC. 11.11% and not invest 0 D. 22.22% and not investExplanation / Answer
Annual depreciation expense = (54000-6000)/6= $8000 Annual net income = 20000-8000 = $12000 Accounting rate of return = 12000/54000= 22.22% Option B 22.22% and invest is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.