Barnes Company reports the following operating results for the month of August:
ID: 2529369 • Letter: B
Question
Barnes Company reports the following operating results for the month of August: sales $315,000 (units 5,000): variable costs $219,000; and fixed costs $71,600. Management is considering the following independent courses of action to increase net income. Compute the net income to be earned under each alternative. I. Increase selling price by 10% with no change in total variable costs or sales volume. Net income each 2. Reduce variable costs to 60% of sales. Net income 3. Reduce fixed costs by $20,000. Net income s Which course of action will produce the highest net income?Explanation / Answer
1. Net Income = $ 55,900
2. Net Income = $ 54,400
3. Net Income = $ 44,400
The correct answer is Alternative 1
Notes :
a. Under Alternative 1 Sales Price = $ 315,000*110%
b. Under Alternative 2 Variable Cost = $ 315,000 * 60%
c. Under Alternative Fixed Cost = $ 71,600 - 20,000
d. Net Income Computations :
Existing Alternative 1 Alternative 2 Alternative 3 Sales 3,15,000 3,46,500 3,15,000 3,15,000 Less : Variable Costs 2,19,000 2,19,000 1,89,000 2,19,000 Contribution Margin 96,000 1,27,500 1,26,000 96,000 Less : Fixed Cost 71,600 71,600 71,600 51,600 Net Income 24,400 55,900 54,400 44,400Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.