The records of Hollywood Company reflected the following balances in the stockho
ID: 2529238 • Letter: T
Question
The records of Hollywood Company reflected the following balances in the stockholders' equity accounts at the end of the current year: Common stock, $11 par value, 33,000 shares outstanding Preferred stock, 8 percent, $9 par value, 6,000 shares outstanding Retained earnings, $218,000 On September 1 of the current year, the board of directors was considering the distribution of an $79,000 cash dividend. No dividends were paid during the previous two years. You have been asked to determine dividend amounts under two independent assumptions (show computations): a. The preferred stock is noncumulative. b. The preferred stock is cumulative. Required: 1. Determine the total and per share amounts that would be paid to the common stockholders and the preferred stockholders under the two independent assumptions. (Round "per share" to 2 decimal places.) Prefened CaExplanation / Answer
Dividend distribution :
Annual preferred Dividend = 6000*9*8% = 4320
Preferred Common Non cumulative Total 4320 (79000-432) = 74680 Per Share 4320/6000 = 0.72 74680/33000 = 2.26 Cumulative Total 4320*3 = 12960 (79000-12960) = 66040 Per Share 12960/6000 = 2.16 66040/33000 = 2.00Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.