The standard cost of product 5252 includes 1.90 hours of direct labor at $13.40
ID: 2529154 • Letter: T
Question
The standard cost of product 5252 includes 1.90 hours of direct labor at $13.40 per hour. The predetermined overhead rate is $22.00 per direct labor hour. During July, the company incurred 4,000 hours of direct labor at an average rate of $13.70 per hour and $82,600 of manufacturing overhead costs. It produced 2,000 units. Compute the total, price, and quantity variances for labor. Total labor variance Labor price variance Labor quantity variance Compute the total overhead variance. Total overhead varianceExplanation / Answer
a) Total labour variance = (2000*1.9*13.40)-(4000*13.70) = 3880 U
Labour price variance = (13.40-13.70)*4000 = 1200 U
Labour efficiency variance = (3800-4000)*13.4 = 2680 U
b) Total overhead variance = 82600-(2000*1.9*22) = 1000 F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.