Arrowhead Inc. is considering an investment in new equipment that will be used t
ID: 2528332 • Letter: A
Question
Arrowhead Inc. is considering an investment in new equipment that will be used to manufacture a mobile communications product. The product is expected to generate additional annual sales of 7,100 units at $276.00 per unit. The equipment has a cost of $726,300, residual value of $54,700, and an 8-year life. The equipment only can be used to manufacture the product.
The cost to manufacture the product is shown below. Cost per unit: Direct labor $45.00 Direct materials 177.00 Factory overhead (including depreciation) 30.35 Total cost per unit $252.35
Determine the average rate of return on the equipment.
Explanation / Answer
Determine the average rate of return on the equipment.
Net income = (276-252.35)*7100 = 167915
Average invesment = (726300+54700/2) = 390500
Average rate of return = 167915*100/390500 = 43%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.