Brown Company has prepared the following sales budget, Collections of credit sal
ID: 2527616 • Letter: B
Question
Brown Company has prepared the following sales budget,
Collections of credit sales are 40% in the month of the sale, 50% in the month following the sale, and 10% two months following the sale. Brown's Accounts Receivables as of June 30 are:
a) 48,480
b) 20,440
c) 18,000
d) 12,000
I already asked this question saying that the answer is B, and it still is. An "expert" said that is wrong, but the textbook says it's B. The answer it provides is (30,000 x 0.6) + (24,400 x 0.1), but I don't understand how you get to that. If you can explain it by also providing an equation, that would be great. Thanks!
Month Cash Sales Credit Sales February $14,000 $28,000 March $12,800 $29,200 April $10,800 $26,400 May $10,000 $24,400 June $13,200 $30,000Explanation / Answer
Calculate account receivable in june 30:
June sales account receivable = (30000*60%) = 18000
May sales account receivable = (24400*10%) = 2440
June 30 Account receivable = 18000+2440 = 20440
so answer is b) $20440
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.