Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Bravo Company manufactures a single product. On December 31, 2012 Bravo adop

ID: 2526035 • Letter: T

Question

The Bravo Company manufactures a single product. On December 31, 2012 Bravo adopted the dollar-value, LIFO inventory method. The inventory on that date using the dollar-value LIFO inventory method was determined to be $500,000. Inventory data for succeeding years are as follows: Year Inventory at Year End Prices Base Year 2012 2012 500,000 1.00; 2013 527,000 1.08; 2014 635,000 1.15; 2015 645,000 1.21. Compute the inventory amount at December 31, 2013, 2014, and 2015 using the dollar value LIFO inventory method for each year. Round all amounts to the nearest dollar

Explanation / Answer

Inventory at the end of December, 2013 = $487,963

Inventory at the end of December, 2014 = $561,806

Inventory at the end of December, 2015 = $539,822

Workings

Year

Ending inventory

Price Index

Base year price

Change

2012

$500,000

1.00

$500,000

0

2013

$527,000

1.08

$487,963

($12,037)

2014

$635,000

1.15

$552,174

$64,211

2015

$645,000

1.21

$533,058

($19,166)

Inventory at the end of December, 2013

$487,963 @ 1.00 = $487,963

Inventory at the end of December, 2014

$487,963 @ 1.00 = $487,963

1@1.08 = 0

$64,211 @ 1.15 = $73,842.65

$487,963 + $73,842.65 = $561,806

Inventory at the end of December, 2015

$487,963 @ 1.00 = $487,963

0 @ 1.08 = 0

$45,095 @ 1.15 = $51,859.25

0 @ 1.21 = 0

$487,963 + $51,859.25 =$539,822

Year

Ending inventory

Price Index

Base year price

Change

2012

$500,000

1.00

$500,000

0

2013

$527,000

1.08

$487,963

($12,037)

2014

$635,000

1.15

$552,174

$64,211

2015

$645,000

1.21

$533,058

($19,166)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote