Daytona Company operates three divisions, L, M, and Z. The following information
ID: 2525750 • Letter: D
Question
Daytona Company operates three divisions, L, M, and Z. The following information is available for the most recent month: Daytona Company: Variable costs ............. $281,000 Common fixed costs ......... $ 92,000 Net income ................. $136,000 Division L: Traceable fixed costs ...... $ 28,000 Division M: Sales revenue .............. $190,000 Contribution margin ........ $ 57,000 Segment margin ............. $ 46,000 Division Z: Variable costs ............. $ 92,000 Variable costs ............. 40% of sales Segment margin ............. $106,000 Calculate the sales revenue reported by Division L during the most recent month.
Explanation / Answer
CALCULATION OF THE REVENUE OF DIVISION Z Sales = Variable Cost X 100/40 = $ 92,000 X $ 100/40 = $ 2,30,000 CALCULATION OF THE SALES REVENUE OF THE Daytona Company Net income = $ 1,36,000 Add: Variable Cost $ 2,81,000 Add: Common Fixed Cost = $ 92,000 Add: Traceable Fixed cost Dept. L= $ 28,000 Total Revenue = $ 5,37,000 CALCULATION OF THE REVENUE OF THE DEPARTMENT L Sales Revernue of the company= $ 5,37,000 Less: Sales revnue of the department Z = $ 2,30,000 Less: Sales revnue of the department M = $ 1,90,000 Balance is the revenue of the Department L $ 1,17,000 Answer = $ 117,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.