Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the
ID: 2525724 • Letter: B
Question
Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the company’s products, a football helmet for the North American market, requires a special plastic. During the quarter ending June 30, the company manufactured 3,100 helmets, using 2,108 kilograms of plastic. The plastic cost the company $16,021.
According to the standard cost card, each helmet should require 0.60 kilograms of plastic, at a cost of $8.00 per kilogram.
Required:
1. What is the standard quantity of kilograms of plastic (SQ) that is allowed to make 3,100 helmets?
2. What is the standard materials cost allowed (SQ × SP) to make 3,100 helmets?
3. What is the materials spending variance?
4. What is the materials price variance and the materials quantity variance?
Explanation / Answer
1) Standard quantity allowed = 3100*.60 = 1860 hour
2) Standard cost allowed = 1860*8 = 14880
3) Material spending variance = 14880-16021 = 1141 U
4) Material price variance = (8*2108-16021) = 843 F
Material quantity variance = (1860-2108)*8 = 1984 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.