Budgeted sales in Allen Pharmaceutical Company over the next four months are giv
ID: 2524911 • Letter: B
Question
Budgeted sales in Allen Pharmaceutical Company over the next four months are given below:
Twenty-five percent of the company's sales are for cash and 75% are on account. Collections for sales on account follow a stable pattern as follows: 50% of a month's credit sales are collected in the month of sale, 30% are collected in the month following sale, and 15% are collected in the second month following sale. The remainder are uncollectible. Given these data, cash collections for June should be:
March April May June Budgeted sales $140,000 $200,000 $220,000 $160,000Explanation / Answer
Cash sales for June=(160000*25%)=$40000
Hence cash collections for June=Cash sales for June+(Credit sales of June*0.5)+(MayCredit sales*0.3)+(AprilCredit sales*0.15)
=40000+(120000*0.5)+(165000*0.3)+(150000*0.15)
which is equal to
=$172000.
Credit sales(75%) March (140000*75%)=$105000 April (200,000*75%)=$150,000 May (220,000*75%)=$165000 June (160000*75%)=$120000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.