Steve King and Chelsy Boxer formed a partnership, dividing income as follows: An
ID: 2524784 • Letter: S
Question
Steve King and Chelsy Boxer formed a partnership, dividing income as follows: Annual salary allowance to King of $110,200. Interest of 7% on each partner's capital balance on January 1. Any remaining net income divided to King and Boxer, 1:2. King and Boxer had $88,640 and $97,560, respectively, in their January 1 capital balances. Net income for the year was $190,000. How much is distributed to King and Boxer? Note: Compute partnership share to two decimal places. Round final answers to the nearest whole dollar. King: $ Boxer: $
Catrina Santana contributed a patent, accounts receivable, and $21,320 cash to a partnership. The patent had a book value of $8,420. However, the technology covered by the patent appeared to have significant market potential. Thus, the patent was appraised at $92,790. The accounts receivable control account was $40,400, with an allowance for doubtful accounts of $1,900. The partnership also assumed a $9,700 account payable owed to a Santana supplier. On December 31, provide the journal entry for Santana's contribution to the partnership. Refer to the Chart of Accounts for exact wording of account titles.
Explanation / Answer
a) net income = 190000
less: interest on capital [(88640 + 97560) * 7%] =13034
less: salary to king = 110200
Distributable earning to King and Chelsy = $66766
King (66766 * 1/3) = $22255.33
Boxer (66766 * 2/3) = $44510.67
b) journal entry for Santana's contribution to the partnership
Partnership firm 142910 allowance for doubtful accounts 1900 Accounts payable 9700 To cash 21320 To Patent 92790 To accounts receivable 40400Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.