A company purchased a machine on August 7, 2017 for $72,000. The machine has an
ID: 2524074 • Letter: A
Question
A company purchased a machine on August 7, 2017 for $72,000. The machine has an estimated residual value of $12,000 and an estimated useful life of 5 years or 3,000,000 units. The machine was used to produce 200,000 units in 2017 and 300,000 units in 2018.
Required:
Compute depreciation expense on the machine for 2017 and 2018, assuming that the company uses the following independent depreciation methods:
a. Straight line
b. Double declining-balance
c. Units of activity
Please show all work and explanations.
Explanation / Answer
Compute depreciation expense on the machine for 2017 and 2018, assuming that the company uses the following independent depreciation methods:
Straight line = (72000-12000/5) = 12000 per year
2017 dep = 12000*5/12 = 5000
2018 dep = 12000
Double decline balance :
Straight line dep = 100/5 = 20%
Double decline rate = 20*2 = 40%
2017 dep = 72000*40%*5/12 = 12000
2018 dep = 72000*40%*7/12+72000*60%*40%*5/12 = 24000
Unit of activity :
Dep rate = (72000-12000)/3000000 = 0.02 per unit
2017 dep = 200000*.02 = 4000
2018 dep = 300000*.02 = 6000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.