Annual depreciation expense on a building purchased a few years ago (using the s
ID: 2523816 • Letter: A
Question
Annual depreciation expense on a building purchased a few years ago (using the straight-line method) is $5,700. The cost of the building was $114,000. The current book value of the equipment (January 1, 2018) is $96,900. At the time of purchase, the asset was estimated to have a zero salvage value. On January 1, 2018, the company decided to reduce the original useful life by 25% and to establish a salvage value of $5,700. The firm also decided double-declining-balance depreciation was more appropriate. Ignore tax effects.
Required:
1. Prepare the journal entry, if any, to report the accounting change under GAAP.
2. Record the annual depreciation for 2018.
Explanation / Answer
Note : Change in depreciation method , change in estimated useful life , & change in salvage value are regarded as change in accounting estimates . And such change in accounting estimates are recorded prospectively in remaining useful life on current book value
Original useful life = $114,000 / $5,700 = 20 years
Revised useful life = 20 * 75 % = 15 years
Remaining useful life = 15 years - [($114,000- $96,900) / $5,700 ] = 15 years - 3 years = 12 years
Depreciation as per double-declining-balance = 2 * 1 / Remaining useful life * current book value
= 2 * 1 /12 * $96,900 = $16,150
Event General Journal Debit ($) Credit ($) 1 To report the accounting change NO ENTRY 2 Annual Depreciation for 2018 Depreciation Expense 16,150 Accumulated Depreciation - Building 16,150Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.